Sık Sorulan Sorular

Kiralama yapabilmek için şirketimin ne gibi kriterlere sahip olması gerekir?
Finans ekibimizin incelemeleri sonucunda şirketinizin finansal yeterliliği tespit edilir. Bu süreç sırasında sizlerden bazı veriler/evraklar talep edilebilir. Bu süreç en hızlı şekilde tamamlanarak, sizlere bilgi verilir.

Kiralama tekliflerinde nelere dikkat etmeliyim?
Genel olarak size sunulan tekliflerde, alacağınız hizmetin neleri kapsadığını veya kapsamadığını dikkatli incelemeniz gerekir. Kiralama sözleşmelerinde dikkat edilmesi gereken ana başlıkları aşağıda bulabilirsiniz.
• KM Sınırı (Kiraladığınız aracı yılda kaç kilometre kullanabileceğiniz)
• KM Aşım Bedelleri (Kiraladığınız araç için anlaşmış olduğunuz kilometre sınırını aşmanız durumunda ödemeniz gereken tutar)
• Lastiklerinizi değiştirmeniz gereken kilometreler
• Sigorta şartları
• Beyan Hakkı
• İkame araç verilme süreleri
• Servis süreleri
• Yol yardım hizmeti içeriği
• 7/24 Hizmet veriliyor mu?
Unutulmaması gerekir ki araç kiralama süresi boyunca hizmet alınacak ve araçlarınızın işleyişinde ve operasyonunda herhangi bir aksaklığın yaşanmaması gerekmektedir. Bu yüzden anlaşacağınız şirketin bu operasyonu yönetecek tecrübe ve yetkinliğe sahip olması çok önemlidir.
Beyan limitleri yeterli değil gibi? Sınırsız beyan olmuyor mu?
Ücreti dahil olsa bile, hiçbir kasko sınırsız adet ve tutarda beyan limiti vermemektedir. Ancak müşterilerimizin ihtiyaçlarına göre ve sözleşme aşamasındaki taleplerine göre, beyan limitlerinde yukarı yönlü revize yapabiliyoruz.
trakyafilo'dan 2.el araç kiralayabilir miyim?
Filomuzda diğer projelerden geri dönen, 12 ay ve 30.000 KM'yi geçmemiş araçlar bulunması halinde ikinci el araç kiralaması yapabilirsiniz. Stok bilgisi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Günlük araç kiralayabilir miyim?
Günlük araç kiralama ihtiyaçlarınıza grup markamız olan www.crala.com.tr aracılığıyla yardımcı oluyoruz.

Kontrat uzatma neden yapılamıyor?
Sözleşmenize ek olarak protokolle toplam sözleşme süresi 47 ayı aşmamak kaydıyla uzatma yapılabilmektedir. 47 aşan durumlarda yasalar gereğince leasing hizmeti kapsamına girdiği için daha fazla uzatılamamaktadır.
Araçların bakım ve hasar işlemleri nerede yapılmaktadır?
Bakımlarda lokasyona göre anlaşmalı, kiraladığınız aracın markasına ait yetkili servislere (Türkiye genelinde 850 servis noktası) yönlendirmekteyiz.

Bakım İşlemlerinde Orijinal Parça Kullanılıyor mu?
Tüm bakım işlemleri Yetkili Servislerde yapılıyor olması sebebiyle, ilgili markanın orjinal parça/ekipmanları kullanılmaktadır.

7/24 SSH hizmeti verebiliyor musunuz? Bu hizmeti call center aracılığı ile mi veriyorsunuz?
Mesai saatleri içinde firmanıza tanımlı müşteri temsilcisi hizmet vermektedir. Mesai saatleri dışında ise anlaşmalı asistan servislerimiz tarafından bu hizmet verilmektedir.
Kaza durumunda kaza tutanağı olmasına rağmen neden lastik karşılanmıyor?
Kaza durumunda lastiğe zarar gelmesi halinde eğer tutanak tutulduysa karşılanıyor. Ancak lastik patlama, balon yapma, kaldırıma sürtüp aşındırma vb. durumlarda karşılanmıyor. Çünkü bu gibi durumlar kullanıcı hatası olarak sigorta şirketinden bildirilmektedir.

Kış Şartları ve Kış Lastikleri İle İlgili nelere dikkat etmeliyim?
Aracınızda zincir ve gerekli avadanlıklar bulunmalıdır. (trafik seti, yangın tüpü vb.) Mevcut malzemelerin aracınızda kolay ulaşılabilir bir noktada tutulması herhangi bir ihtiyaç anında işinizi kolaylaştıracaktır. Güvenli bir sürüş için iyi bir görüş şarttır. Hareket etmeden önce camların, farların ve ikaz lambalarının çalışır ve temiz durumda olduğundan emin olunuz. Kış şartlarında görüşü olumsuz etkileyen faktörlere karşı, donmuş silecek lastiklerinin kullanım öncesi ve sonrası temizlenmesi ve antifrizli cam suyu konulması önem taşımaktadır. Ön cam su püskürtücü memelerinin açık, temizleme suyunun dolu ve dona karşı antifriz ilave edilmiş olduğundan, cam sileceklerinin arızasız çalıştığından ve süpürge lastiklerinin iyi durumda olduğundan emin olunuz. Özellikle yağışlı havalarda görüş ve fren mesafesi uzayacağı için önümüzdeki araçla takip mesafesinin normalde bırakılandan daha uzun mesafe olması gerekmektedir. Köprü, viyadük ve rüzgârlı bölgelerde buzlanma riski diğer yol kesimlerine göre daha fazla olduğundan hızımızı azaltıp, ani direksiyon hareketlerinden kaçınılması gerekmektedir. Yüksek hızlarda yağmur sularıyla kaplı yüzeylere girildiğinde ayağımızı hafifçe gazdan çekerek ve debriyaja basarak geçmek savrulma riskini azaltacaktır. Kış şartlarında araç kullanırken uyulması gereken en önemli kural; düşük hızlarda seyretmektir. Hava şartları çok sertleşmiş ise ülkemiz şartlarında trafik güvenliğinin azaldığı günlerde trafiğe çıkmamak, çıkılması gerekiyorsa da toplu taşıma araçlarını kullanmak en doğru uygulama olacaktır. Eğer zincir kullanılması gerekli bir bölgede araç kullanılacak ise zincir takma-sökme talimatını zincir kutusu üzerinden okumak önem taşımaktadır. Kullanıcılarımız gerekli önlemleri almak, bakımlarını zamanında yaptırmak, araçları kullanırken maksimum özeni göstererek aracı korumaları gerekmektedir. Lastiğin havası indiğinde aracı kullanmaya devam etmemiz jant ve diğer aksamlara zarar verebilir.

Lastik değişimini nasıl yapabilirim?
Mevsim geçişleri nedeni ile lastik değişimi gerektiği durumlarda Satış Sonrası Hizmet departmanımızla iletişime geçebilirsiniz.Satış sonrası hizmetler yetkililerimize iletişim bölümüzdeki bilgileri kullanarak telefon, mail, veya canlı destek yoluyla erişebilirsiniz. İşlemlerinizi hızlandırmak için aşağıdaki linkten yeni lastik talebinizi yapabilirsiniz. Lastik değişimi Aracımda zincir kullanırken nelere dikkat etmeliyim? Zincir takılıyken maksimum 40 Km/h hızla gidilmeli, kasislere sert girmekten ve kaldırımlara çıkmaktan kaçınılmalıdır. Virajlara çok daha yavaş girilmelidir. Zincir takıldıktan kısa bir süre sonra zincir bağlantıları ve gerginliği kontrol edilmeli ve gerekmesi durumunda boşluğu alınmalıdır. Bu tavsiyelere uyulmayarak zincirin kırılması sonucunda meydana gelen tüm hasarlar kullanım kaynaklı olarak firmalara yansıtılmaktadır. Kar olmayan yollarda uzun süre zincir kullanılmamalıdır. (Yedek lastik boyutları küçük olduğu zaman üzerine kar zincirlerinin takılması mümkün değildir. Eğer çekiş lastiklerden biri patlar ise, önce diğer bir lastikler değiştiriniz ve bu lastiğin yerine stepne takarak çekiş lastiğine zincir takınız)
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Mauris eu massa orci.
Araç iadelerinde ekstra fatura yansıttığınız doğru mu?
Kontrat döneminde verilen beyan hakları araç iade edilmeden kullanılması ve ilgili onarımların yapılması durumunda herhangi bir yansıtma kesinlikle yapılmamaktadır.
İade öncesi beyan haklarının kullanılmayıp, iade sonrası beyan hakkının kullanılmak istenmesi durumunda sözleşme sona erdiği için kaskodan faydalanılamamaktadır.
İade sırasında hala araçlarda hasarların giderilmemiş olması durumunda, mevcut hasarlar belgeleri ve fotoğrafları ile birlikte müşterilerimizle paylaşılarak, fatura edilmektedir.

Zamanında İade Edilmeyen Araçlar Hakkında
Araçlarımızın kira süresi sonunda iade edilmemesi halinde iade edilmeyen gün başına aşağıdaki günlük kira bedelleri uygulanır.
Arıza, hasar, bakım nedeniyle geçici araç verildiği durumlarda işlemlerin tamamlandığı bilgisinin yapılmasına müteakip geçici aracın alındığı yere iade edilmemesi durumunda iade edilmeyen gün başına aşağıda yer alan günlük kira bedelleri uygulanır:

Araç İade Kılavuzu
İade edeceğiniz araçların nasıl bir değerlendirmeye tabi tutulduğu hakkında bilgileri burada bulabilirsiniz. Belgeye ulaşmak için aşağıdaki bağlantıya tıklayınız:
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Mauris eu massa orci.